Traditional Program News

Silver Lake College Announces 2012 Graduates

Posted on May 01 2012

Silver Lake College of the Holy Family held its seventy-fourth annual commencement ceremony on Sunday, April 29, 2012 at the Capitol Civic Centre. 78 undergraduate and 92 graduate degrees were conferred. Congratulations to the following graduates: 

 

Bachelor of Arts Degree

Nora Lazcano – Psychology – Appleton, WI

Bridget Elizabeth Lage – Psychology - Batavia, IL

Patricia Ann Cole – Psychology - Black Creek, WI (Summa Cum Laude*)

Angela Leigh Duescher – Psychology – Luxemburg, WI

Ashley Christina Hines – History – Manitowoc, WI (Summa Cum Laude*)

Derek Blaine Kielkopf – Psychology - Manitowoc, WI

Martha Kay Peters – Theology - Manitowoc, WI (Magna Cum Laude*)

Debra A. Charney – Psychology – Maribel, WI (Magna Cum Laude)

Deborah Ann Spielbauer – Theology – Menasha, WI

Josiah K. Elkins – Psychology – Milwaukee, WI

Michelle Brianna Burdick - History - Mishicot, WI

Natalie E. Larsen - Psychology - Maribel, WI (Cum Laude)

Penny M. Petrie - Art Education - New Holstein, WI (Cum Laude)

Jennifer Hughes – English - Pleasant Prairie, WI

Elizabeth J. Mortimer - Art Education - Sheboygan, WI (Summa Cum Laude*)

Daisy Ramirez - Psychology - Sheboygan, WI

Sarah Theresa Gavin - Theology - Sturgeon Bay, WI (Summa Cum Laude*)

Andrew Robert Joppe - History - Suamico, WI

Derek Kohlbeck - English - Two Rivers, WI (Cum Laude)

Kayne Francis LaPlante - Psychology - Winneconne, WI

 

Bachelor of Music Degree

Jana L. Kliment - Music Education-Kodaly & Music Education-Instrumental - Manitowoc, WI

 

Bachelor of Science Degree

Erica Rose Kuik - Mathematics - Cato, WI (Cum Laude*)

Elizabeth Rose Kopecky - Elementary Education & Early Childhood Education - Chilton, WI (Summa Cum Laude*)

Kristen M. Winter - Business Management & Human Resource Management - Cleveland, WI (Summa Cum Laude*)

Kim M. Batterman - Business Management - Fond du Lac, WI (Cum Laude)

Jesse L. Delveaux - Mathematics - Green Bay, WI (Magna Cum Laude)

Tammy Marie Hendzel - Business Management - Green Bay, WI (Magna Cum Laude)

Emily S. Kaufmann - Business Management - Green Bay, WI

Ben Phelps - Mathematics - Green Bay, WI

Stacy R. Seidel - Business Management - Green Bay, WI

Sara Ann Timm - Accounting & Business Management - Green Bay, WI (Summa Cum Laude)

Dale Kaster - Learning Disabilities & Cognitive Disabilities - Greenleaf, WI - (Cum Laude*)

Kristeen M. Beaudo - Accounting & Business Management & Human Resource Management - Hilbert, WI (Magna Cum Laude*)

Travis Knier - Business Management - Howards Grove, WI

Kortney Anne Mansker – Biology - Howards Grove, WI

Tracy Van Boxtel - Business Management - Kaukauna, WI (Magna Cum Laude)

Gregory M. Smith - Accounting - Keshena, WI

Lu Ann Warrington - Business Management - Keshena, WI

Candace L. Wilber - Business Management - Keshena, WI

Nia-Leigh Bongle - Elementary Education - Luxemburg, WI (Cum Laude*)

Aimee L. Franz  Accounting - Business Management - Manitowoc, WI (Cum Laude*)

Scott M. Gordon - Learning Disabilities & Cognitive Disabilities - Manitowoc, WI (Cum Laude*)

Melanie Holzinger - Business Management - Manitowoc, WI

Alfred Keith IV - Elementary Education - Manitowoc, WI

Christopher John Kopidlansky - Biology - Manitowoc, WI

Clare M. Kutil - Accounting - Manitowoc, WI (Magna Cum Laude)

Jacqueline J. LaFleur - Business Management - Manitowoc, WI

Rosel Rahmlow - Information Science Technology - Manitowoc, WI

Patricia Ann Reznichek - Business Management - Manitowoc, WI

Michael Robert Schwoerer - Business Management - Manitowoc, WI (Cum Laude)

Mary J. Stuiber - Accounting - Business Management - Manitowoc, WI (Summa Cum Laude*)

Danielle Elizabeth Weller - Elementary Education & Early Childhood Education - Manitowoc, WI (Magna Cum Laude)

Tina Kvitek - Public Services Administration - Maribel, WI (Summa Cum Laude)

Kathy L. Pickl - Business Management - Marinette, WI (Summa Cum Laude)

Erik Sean Jones - Business Management - Menominee, MI

Bruce Arneman - Business Management - Mishicot, WI (Summa Cum Laude*)

Nicole Marie Johnson - Business Management - Mishicot, WI (Cum Laude)

Tina L. Barta - Accounting & Business Management - Newton, WI (Magna Cum Laude)

Melissa Lee Stock - Early Childhood Special Education & Early Childhood Education - Newton, WI (Summa Cum Laude*)

Mauricio Francisco Marin Cubillo - Business Management - Oshkosh, WI

Elizabeth Amweg - Business Management - Plymouth, WI (Magna Cum Laude)

Joseph E. Williams - Information Science Technology - Plymouth, WI

Zachory M. Zablocki - Biology - Pulaski, WI

William Ramsey Harkey - Business Management - Shawano, WI

Krista Dedering - Accounting - Sheboygan Falls, WI (Summa Cum Laude)

Pauline M. Fredericks - Business Management - Sheboygan Falls, WI (Cum Laude*)

Joshua J. Klopf - Elementary Education & Early Childhood Education - Sheboygan Falls, WI (Summa Cum Laude*)

Danielle M. Ohl - Business Management - Sheboygan Falls, WI (Summa Cum Laude)

Vern Thompson - Business Management - Sheboygan Falls, WI

Brian J. Diorio - Computer Science & Business Management - Three Lakes, WI

Chad L. Carrow - Business Management - Two Rivers, WI

Jesse Lee Klein - Business Management - Two Rivers, WI (Summa Cum Laude*)

 

Bachelor of Science in Nursing Degree

Kym M. Selig - Nursing - Appleton, WI

Lori Koeppel - Nursing - Birnamwood, WI

Leah M. McCarthy - Nursing - Manitowoc, WI

Adrianne Ewald-Peterson - Nursing - Two Rivers, WI

Jessika J.M. Springer - Nursing - Weston, WI

Julie Ann Webb - Nursing - White Lake, WI

 

Master of Arts in Education Degree

Administrator Leadership Program

Shuzen Dziadek - Beilstein, Germany

Robin Jo Jensen - New Berlin, WI

Michael David Immel - Wausau, WI

 

Master of Arts in Education Degree

Teacher Leadership Program

Marshall A. Bowers – Appleton, WI

Kevin T. Janota - Appleton, WI

John W. Kadrlik III - Baldwin, WI

Krista Cooper - Battle Creek, MI

Julie Ann Koehler - Bloomer, WI

Anne Elizabeth Moen - Chetek, WI

Dennis Colin Arneson - Colfax, WI

Lori Buechler Vogel - Deerfield, WI

Melissa Van Straten - DePere, WI

Barbara A. Bauer - Durand, WI

Ramona L. Carrier - Durand, WI

Gerald Francis Murphy - Eau Claire, WI

Lisa Michele Hinnenkamp - Elk Mound, WI

Ann Catherine Wrzosek Manor - Fall Creek, WI

Lucie Yang - Fitchburg, WI

Peter Thomas Moe - Fort Atkinson, WI

Bridget S. Reil - Granton, WI

Sarah M. Casper - Green Bay, WI

Shawn Mary Jensen - Green Bay, WI

Alicia Eva Siebers - Kimberly, WI

Timothy Ross Routheaux - La Crosse, WI

Debora Gil Rodriguez Casado - Madison, WI

Margaret P. Guse - Madison, WI

Margaret A. Moran Hussien - Madison, WI

Katherine L. Mahr - Madison, WI

Theresa Lynn Miller - Madison, WI

Katherine W. Rittman - Madison, WI

Sister Pamela Catherine Peasel - Manitowoc, WI

Heidi Lynn Wells - McFarland, WI

Jennifer L. Doane - Menomonie, WI

Tylene Nikkole Coe - Milwaukee, WI

Ana B. Martinez - Milwaukee, WI

Angela Munoz - Milwaukee, WI

Anita Reketti Webb - Milwaukee, WI

Kristin Ahrens - New London, WI

Patricia R. Eckerman Ambas - Oshkosh, WI

Teresa Aldrich - Plover, WI

Polly Ann Jahnke - Racine, WI

Randy Kostroski - Sherwood, WI

Tammy Christine Ackerson - Spooner, WI

Jodie M. Anderson - Spooner, WI

Lisa L. Hanson - Spooner, WI

Daniel Charles Kevan - Spooner, WI

Cheryl A. Pippin - Spooner, WI

Sara J. Smith - Stoughton, WI

Ryan Austin Ewing - Sun Prairie, WI

Judith H. Saganski - Sun Prairie, WI

Chad Thomas Whalley - Sun Prairie, WI

Joseph E. Mooney - Superior, WI

Chad Gago - Tony, WI

Becky Hayes - Verona, WI

Becky Shefchik - Verona, WI

Jon Henry Stillman - Waukesha, WI

Adam Scott Bassak - Woodville, WI

Daniel T. Keefer - Woodville, WI

Lyla L. Larson - Woodville, WI

 

Master of Arts in Special Education Degree

Special Education Program

Susan Jeannine Brockman - Appleton, WI

Naomi Elizabeth Padjen - Kenosha, WI

Maxwell J. Long - Manitowoc, WI

Ryan James Fladvid - Waldo, WI

 

Master of Music Degree

Music Education-Kodaly Program

Rebecca L. Hoffmann - Cambria, WI

Joan A. Seye-Pyle - Elkhorn, WI

Constance Elizabeth Albert - Green Bay, WI

Michelle Lyn Hess - Hastings, MN

Walter A. Boyer - Milwaukee, WI

 

 

Master of Science Degree

Management & Organizational Behavior Program

Julie A. Kressin - Appleton, WI

Jill A. Rosio - Black Creek, WI

Danielle Marie Bogenschutz - Green Bay, WI

Lynn Christine Smits - Green Bay, WI

April Schmidt - Kaukauna, WI

Jennifer M. Jansen - Kimberly, WI

Helena O'Bright - Manitowoc, WI

Ryan Skabroud - Manitowoc, WI

Kenneth Dobson - Marinette, WI

Christopher Patrick Hughes - Marion, WI

Terleen Marie Cheslock - Menasha, WI

Antonia C. Destree - New Franken, WI

Jessica Marie Vander Zanden - Oshkosh, WI

Kerrie Marie Marquardt - Seymour, WI

Tanya Miller - Shawano, WI

Laura Krumholz - Sheboygan, WI

Kelly McQueen - Sheboygan, WI

Rhonda Shermeister - Sheboygan, WI

Jonathan Weiss - Sheboygan, WI

Sarah A. Vande Hey - Sherwood, WI

Aundre E. Owens - Two Rivers, WI

Kevin L. Siehr - Two Rivers, WI

Jolene Marie Szydel - Two Rivers, WI

 

* Indicates Candidate for Honors